30 października 2022

"Jest takie miejsce na Mazowszu - wyjątkowe muzeum lniarstwa"

Moja pasja przywiodła mnie do Żyrardowa, gdzie len stanowi wyjątkową nić między przeszłością a teraźniejszością

 

Len ma długą i wyjątkową historię. Najstarsze lniane włókna znalezione zostały w jaskiniach na terenach dzisiejszej Gruzji. Szacuje się, że mają blisko 35 tysięcy lat. Jednak mimo wieku najintensywniejszy okres produkcji lnu przypada na ostatnie stulecia.

 

Przemysł lniarski liczy przeszło 180 lat, co obrazuje nam ekspozycja w żyrardowskim Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda. Zajrzeliśmy tam w letni słoneczny poranek. Przywitały nas stare, postindustrialne przestrzenie będące częścią XIX osady fabrycznej w Żyrardowie. Znajdujące się tu zakłady lniarskie pod koniec wieku XIX stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy. Za czasów swej świetności fabryka zatrudniała od 5 do 9 tysięcy pracowników, co tylko podkreśla popularność, jaką wówczas cieszyły się tkaniny z lnu. Tutejsze wyroby włókiennicze były rozpoznawane na całym świecie. Obecnie hale fabryczne wypełnione są zabytkowymi maszynami stanowiącymi kompletny ciąg technologiczny od obróbki surowca po produkcję tkanin. Najstarsze eksponaty muzealne mają ponad 100 lat i pochodzą z początku XX wieku.

 

Jeśli jesteście ciekawi jak - nitka po nitce - wyglądał proces powstawania tkaniny lnianej, polecam odwiedzić to miejsce. Muzeum Lniarstwa zrobiło na mnie duże wrażenie, jednak co ważniejsze stanowi niebywałe dziedzictwo w dziedzinie wyrobów lnianych.

 

Zródło: https://www.muzeumlniarstwa.pl/o-muzeum/

 

INFORMACJE

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

kontakt@valloria.eu

+48 501 231 613

Copyright VALLORIA.EU 2022

Blog

Linen&Wool Art

Jak zadbać o nasze produkty

Regulamin sklepu

Polityka Prywatności

Wysyłka

Płatności

Poznaj nas lepiej

Strona stworzona przez Kobieca Energia w Biznesie

BIURO OBSŁUGI KLIENTA